KALİBRASYON VE SERTİFİKASYON

MANİFESTO

KALİBRASYON HİZMETLERİ , ENDÜSTRİYEL VE BİYOMEDİKAL OLARAK İKİ TEMEL GRUPDA VERİLMEKTEDİR..

Endüstri Grubunda gıda,tekstil,kimya,ilaç vbg. fabrikalarda kullanılan makine ve ekipmanın kalibrasyonu uzun yıllardır yapılmaktadır.Sanayi Bakanlığı 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanunu ,TSE nin ilgili standartları ve Türk Akreditasyon Kurumu da bahsi geçen kapsamlarla ilgili uzun yıllardır profesyonel çalışmalar yapmaktadır.. Bu konuda ülkemizde branşlarında tecrübeli ve konularında akredite olmuş bir çok kuruluşlar vardır. Farmege firma konsepti gereği endüstriyel kalibrasyonlar konusunda çalışan bir kurum değildir. 

Biyomedikal ise tamamen tıp uzmanlığı gerektiren, tüm tıbbi cihazların çalışma prensiplerinden,hastane içi klinik mühendisliğine kadar mesleki tecrübe gerektiren özel bir gruptur.Farmege Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı, çalışanlarının 2001 yılından bu güne sadece tıbbi cihazlar ve kalibrasyonları konusunda büyük hastanelerde klinik mühendisliği alanında ihtisas yapmış Elektronik Mühendislerinin 2007 yılında kurduğu,Bu konuda en yetkin ve söz sahibi kurumlardan biridir.Biyomedikal kalibrasyonlar konusunda değil ülkemizde Dünyada birakreditasyon kapsamı yoktur.Akreditasyon belgesi ISO belgesi gibi kuruma değil,kurumun çalışma kapsamı maddelerinde ki yeterliliklerine verilmektedir.Buna rağmen akreditasyonla ilgili kanunlarımıza herhangi bir yasal zorunluluk bulunmamaktadır.Akreditasyon tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.Konuyla ilgili diğer detayları yukarıda Türkak linki içinde bulabileceksiniz. 

Siz değerli müşterilerimiz;kalibrasyon hizmeti ihtiyacınız için firmalarından teklif alırken hangi parametrelerde ölçüm yapılacağını (bknz.Genel Şartname) mutlaka sorgulayınız. Günümüz de endüstriyel grubuna çalışan bazı firmalar konuyu ticari değerlendirdikleri için biyomedikal grubuna da girmek istemektedirler.Bu konuda ki yetkinlikler çok önemlidir.Burada söz konusu olan insan sağlığı ve hayatı olduğundan ,yalnız biyomedikal uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.Teknik açıdan bilgilendirmek amacı ile söylemeliyiz ki "Bir hastabaşı monitör tüm parametreleri ile kurallara uygun kalibre edilirse yaklaşık bir personelin 45 dk sını almaktadır." Buradan yola çıkarak 500 adetten oluşan tıbbi cihaz envanterlerinizin kaç personel ile kaç günde bitebileceği sorusunun cevabını sizlere bırakıyoruz. Bu zaman dilimi ve yapılacak olan işin kalitesi de haklı olarak bir bedel getirecektir.Bu sebeple alacağınız hizmet için çok büyük iskontolar yapan veya sahada ki operasyonel işlerini çok kısa sürede bitiren firmalar karşında yukarıdaki kriterler göre değerlendirme yapmanızı rica ederiz... 

Saygılarımızla..
[top]